Food Costs - Fuelly Forums

Android Users - Coming Soon! - Migrating from aCar 4.8 to 5.0

Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 11-17-2010, 02:06 PM   #1
Registered Member
 
bowtieguy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,873
Country: United States
Location: orlando, florida
Food Costs

just wondering what frugal people (that would be most of us i believe) spend on food costs per month. specifically, what do you spend per person, just so it's a semi-level playing field.

please include drinks and eating out, if you would. thanks.
__________________

bowtieguy is offline   Reply With Quote
Old 11-17-2010, 11:19 PM   #2
Registered Member
 
theclencher's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 542
Country: United States
Re: Food Costs

About $60/mo if I don't eat out; of course going out even 2x/mo blows that outta the water. Most of the time I can keep my eating out bill to $10-$15/person, non-fast food places of course. There was a time when I frequented McDs and BK for their dollar menu stuff but the item I liked at McD went away and I just plain lost interest in the BK deal so now it's back to my "normal" of hardly going to fast food places at all.

I figure my "fixed" expenses (food, fuel, utilities, taxes, insurance, etc.) to be $6/day and oftentimes total monthly expenses are under $330.
__________________

__________________
Tempo/Topaz:
Old EPA 23/33/27
New EPA 21/30/24

F150:
New EPA12/14/17

theclencher is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 05:19 AM   #3
Registered Member
 
bowtieguy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,873
Country: United States
Location: orlando, florida
Re: Food Costs

impressive clencher! you're killing me except for eating out. often times, being a delivery guy, i get a hook-up at the casual dining places--outback, longhorns, olive garden and such. but i do not take advantage of that too often.
bowtieguy is offline   Reply With Quote
Old 11-20-2010, 12:05 AM   #4
Registered Member
 
GasSavers_JoeBob's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 698
Country: United States
Re: Food Costs

Just guessing, but I'd say easily $250/per person. If I were on my own I could eat much cheaper...
__________________
"We are forces of chaos and anarchy. Everything they say we are we are, and we are very proud of ourselves!" -- Jefferson Airplane

Dick Naugle says: 1. Prepare food fresh. 2. Serve customers fast. 3. Keep place clean.



GasSavers_JoeBob is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Digital and Analog over cat5 dkjones96 General Discussion (Off-Topic) 4 02-04-2009 11:59 AM
Ya'all made me do it! lowbridescape General Fuel Topics 5 07-09-2008 08:33 PM
WTB: VX Cluster limerence Wanted to Buy 1 05-28-2008 08:45 PM
Thrifty McGassaver got some bling! GasSavers_TomO General Discussion (Off-Topic) 46 05-21-2007 06:20 AM
Coolant Leak Question - Integra rh77 General Maintenance and Repair 23 09-05-2006 03:30 PM

Powered by vBadvanced CMPS v3.2.3


All times are GMT -8. The time now is 02:06 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.